نیش قلم

من به جرات اعلام می کنم که امروز ایران یک ابر قدرت صالح جهانی است.دکتر احمدی نژاد

yalda

در ایران باستان یعنی۷۰۰۰ سال پیش از امروز که از چین تا یونان بوده است در طولانی ترین شب سا ل دردامنه کوههای پامیر( میترای پاک) چشم به جهان گشود و آن شب را (به سبب زاد روز میترای پاک) یلدا نام گذاردند.
میترای پیامبرکه پیامبر مهر است باپوشیدن لباس وکلاهی قرمز( همان کلاه قرمزی که برسرپاپ اعظم امروز می بینیم) به استمداد مستمندان میشتافت ودرنمی کوفت و هر آنچه که داشت برپشت در خانه مستمندان می نهاد بدون بجای گذاستن هیچ اثری از خود مبادا که آنان احساس شرمندگی کنند.

به همین جهت مردم آنزمان بر این پندار بودند که کسی از آسمان میاید مهر می آید و مهربانی را بر روی زمین می نهد و میرود.
پارسیان از آن پس همواره زادروز این پیامبر مهر را بمدت یک هفته بزرگ میداشتند با روشن نمودن چراغهای پی سوز و تزئین کاج سوزنی وشیرینی وتنقلات آنزمان جشن وپای کوبی میکردند .
این سنت در بین ایرانیان همچنان ادامه پیدا میکند تا زمان پیامبر ایرانیان، زرتشت که ایرانیان آنزمان نیز به آئین زرتشت گرویدند و این آئین را همواره گرامی داشتند.
درسنهء ۶۰۰ پس از میلاد مسیح در"قستنطنیه" یک کشیش والامقام به نام (نیکلاس) وجود داشت که ایشان به ایران سفرهای بسیاری کرده بودندکه در اوایل پادشاهی انوشیروان عادل بوده است.
نیکلاس پس از باز گشت به "قستنطنتنیه" برگذاری این آئین درایران را به آگاهی دیگر کشیشان رساند وچون برای زاد روز عیسی مسیح مبداء تاریخی بخصوصی نداشتند زاد روز ( پیامبر میترا ) را برای عیسی مسیح درنظر گرفتند که با همان آئین میترائی جشن خود را برگذارکردند.
و میترا برای مسیحیان بدین شکل در آمد. 
 واینکه چطور این تاریخ از ۲۱ دسامبر به ۲۴ منتقل شد لازم به گفتن است: چون در آن زمان گاه شماری وجودنداشته بنابراین یکروز در این هفته انتخاب شده است که زیاد جای نکوهش باقی نمی ماند.
و امروزه روز ممکن است هر کس که خواستار پوشیدن لباس نیکولاوس باشد، لباس قرمزی برای خود تهیه کند و با پوشیدن آن برای به شوق آوردن کودکان و یا بزرگتر ها، راهی کوچه و بازار شود.

 

                                 

              yalda

    

                   yalda3

           

 

             پیشاپیش امیدوارم که در کنار اعضای خانواده گرم و صمیمیتون شب یلدای زیبایی رو سپری کنید.

 امروز روز عرفه هم که هست روز براورده شدن حاجات  التماس دعا

                       arafe

                               یا غایت آمال العارفین

                              اللهم عجل لولیک الفرج

 

نکاتی در مورد روز عرفه:

 

1-      در روزعرفه ، دین اسلام کامل گشت و این آیه نازل شد : {ٱلْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِى وَرَضِیتُ لَکُمُ ٱلأسْلاَمَ دِیناً} [المائدة:3] : امروز دینتان را برایتان کامل کردم ونعمتم را برشما به تمام وکمال بخشیدم و پسندیدم که اسلام  دین شما باشد.

 

(صحیح بخاری :کتاب الایمان-باب زیادة الایمان ونقصانه)

 

2-            عظیمترین رکن حج یعنی وقوف در عرفه دراین روز است.

 

3-     روزه در این روز جز برای حاجیان ، سنت است و خطاهای سال گذشته و آینده را محو می کند.

 

( أخرجـه مسلم فی: الصیام (1162))

 

4-     زیاد دعا کردن در این روز : پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود : «بهترین دعا ، دعای روز عرفه است.»

 

(أخرجه الترمذی فی الدعوات، باب: فی دعاء یوم عرفة (3585) من حدیث عبد الله بن عمرو بن العاص رضی الله عنهما، وقال: "حدیث غریب"، وله شواهد من حدیث علی وأبی هریرة. قال الألبانی فی الصحیحة (1503): "وجملة القول: أن الحدیث ثابت بمجموع هذه الشواهد، والله أعلم".)

 

5-     گفتن تکبیر بعد از نمازصبح این روز شروع می شود وتا نماز عصر روز سیزدهم ذی حجه ادامه می یابد.

 

عرفات نام جایگاهی است که حاجیان در روز عرفه (نهم ذی الحجه) در آنجا توقف می کنند و به دعا و نیایش می پردازند و پس از برگزاری نماز ظهر و عصر به مکه مکرمه باز می گردند
در این جایگاه امام حسین در یکی از مراسم حج دعایی کرده اند که به دعای عرفه معروف است

      ایرانیان نیک اندیش! یلدا مبارک

                                                      

                                                          و اما تصاویری به مناسبت بلندترین شب سال:

 

                                 yalda1

 


نویسنده : نیش قلم - ساعت ۳:٥۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٩ آذر ۱۳۸٦
قطرات جوهر شما ()    |   لینک ثابت    |  


 

خبر خبر:

اجلاس «زن و پژوهش» از امروز و همزمان با فرا رسيدن روز زن و پژوهش، از سوي مركز امور زنان و خانواده با همكاري دانشگاه پيام نور، وزارت علوم تحقيقات و فناوري و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي آغاز به كار كرد.

نيره قوي، دبير اين اجلاس درباره اهداف اين اجلاس سه روزه گفت: ارائه طرح پيشنهادي نظام‌نامه اولويتهاي پژوهشي مسائل زنان وخانواده با توجه به اهداف و سياستهاي پژوهشي كلان نظام اسلامي، برگزاري كارگاههاي آموزشي روش تحقيق در علوم انساني با رويكرد ديني، بررسي و ارزيابي پژوهش‌هاي موجود در حوزه زنان و خانواده و تطبيق با سياستها و اهداف اسلامي از اهداف برگزاري اين اجلاس سه روزه است.

وي در ادامه افزود: اين اجلاس با حضور500 نفر از پژوهشگران، محققان و اساتيد فرهيخته حوزه و دانشگاه از امروز 25آذرماه سال جاري، به مدت سه روز در دو بخش برگزار مي‌شود.

قوي خاطرنشان كرد: بخش اول همايش در روزهاي 25و26 آذرماه است كه به كارگاههاي آموزشي در4 مقطع با تفكيك رشته‌هاي تخصصي، اختصاص داشته و با عناوين «روش تحقيق در علوم انساني با رويكرد ديني»، «تدوين استراتژي و تهيه سياستها و تبديل آن به طرح وبرنامه»، «چالشها و بايسته‌هاي پژوهش در مسائل زنان وخانواده» و «نيازها و ضرورتهاي پژوهش» در اين زمينه فعاليت مي‌كند.

دبير اين اجلاس بخش دوم اين اجلاس را در روز 27 آذرماه مصادف با روز وحدت حوزه و دانشگاه و به عنوان برگزاري روز مراسم اجلاس، اعلام و اظهار كرد: برگزاري نمايشگاه، توسط سازمانها و برخي مراكز غيردولتي از برنامه‌هاي حاشيه‌اي اجلاس است.

به گفته وي تدوين كتاب «مقالات علمي زن و پژوهش» و ويژه نامه خبري از ديگر دستاوردهاي اين اجلاس است.

گفتني است؛ مراسم افتتاحيه اين برنامه صبح امروز ساعت 9 صبح، در سالن آمفي تئاتر واقع در ساختمان مركزي دانشگاه پيام نور آغاز و درروز 27آذرماه ساعت 16:30 به پايان مي‌رسد.

 

زنان داستان‌نويس درخشيدند؛
محبوبه ميرقديري و مرادي كرماني برگزيدگان مهرگان ادب شدند

برگزيدگان هفتمين دوره‌ي جايزه مهرگان علم و ادب عصر ديروز در مراسمي در فرهنگسراي نياوران معرفي شدند.

 در ابتداي اين مراسم، عليرضا زرگر گزارشي را درباره‌ي دوره‌هاي قبلي ارايه داد و اشاره كرد كه در اين دوره جايزه به‌صورت مستقل و با همكاري ياري‌گرهاي آغازين مهرگان اهدا مي‌شود و اميدواريم نهادي مستقل براي تداوم برگزاري اين جايزه تشكيل شود.

وي با اشاره به حضور گلي امامي و فرزندان عمران صلاحي در جمع حاضران گفت: ياد زنده‌ياد كريم امامي را كه از اولين روزهاي اين جايزه مهم‌ترين نقش را در شكل‌گيري آن داشت و همواره با سعه‌ي صدر، صادقانه و صميمانه با ما كار مي‌كرد، گرامي مي‌داريم و همچنين ياد عمران صلاحي را.

فتح‌الله بي‌نياز - دبير هيأت داوران مهرگان ادب بزرگسال - بيانيه‌ي اين بخش را خواند و برگزيدگان به اين ترتيب انتخاب شدند: "و ديگران" محبوبه ميرقديري هم به‌سبب برخورداري از نگاه و زبان زنانه و جسارت در پرداختن به مساله خاصي از موقعيت زن در جامعه، ‌و هم به‌دليل تكثرگرايي در لايه دوم و همخواني مضمون و ساختار با زبان و استفاده توامان از عناصر متضاد قابل توجيه و كاربرد آن‌ها در تكنيك موثر روايي، برگزيده شد.

همچنين "بازي آخر بانو"ي بلقيس سليماني ‌به‌دليل بازنمايي خلاقانه وضعيت زن و اجتناب از كليشه‌ها و درون‌كاوي شخصيت محوري روايت در گريز از وضعيت ايستايي، و "رؤياي تبت" فريبا وفي به‌دليل جسارت در فضاسازي دنياي انتظار و استفاده از شگردهاي متنوع روايت، ‌با اكثريت آرا در وضعيت موجود رمان تقدير شدند.

هيأت داوران شامل فتح‌الله بي‌نياز، عليرضا سيف‌الديني و شهلا زرلكي همچنين به‌منظور تشويق و ترغيب نويسندگان به نوشتن داستان كوتاه كه امروزه بخش وسيعي از ادبيات مدرنيستي جهان را به‌خود اختصاص داده است، از دو كتاب "خاطرات عاشقانه‌ي يك گدا"ي حسن فرهنگي و "كي ما را داد به باخت" فرهاد كشوري تقدير كرد.

در عين حال اشاره شد، در زمينه‌ي داستان كوتاه، چون چشم‌انداز روشني وجود دارد، هيات داوران، به‌منظور ايجاد جو رقابت بيش‌تر و فشرده‌تر بين نويسندگان، خصوصا نسل جوان، امسال معيار سخت‌گيرانه‌اي را ملحوظ كرد. با چنين ضابطه‌اي، به‌رغم اين‌كه شماري از مجموعه‌ها چند داستان درخشان دارند، اما هيات داوران به اين نتيجه رسيد كه در عرصه داستان كوتاه نمي‌تواند هيچ فهرستي ارايه دهد و فقط 19 تك‌داستان گزينش‌شده را معرفي كرد.

بيانيه‌ي هيأت داوران چهارمين دوره‌ي مهرگان ادب كودك و نوجوان نيز توسط شهرام اقبال‌زاده خوانده شد، كه روي آوردن نويسندگان كودك و نوجوان به نگارش رمان‌هاي تاريخي براي اين گروه سني، نكته‌ي مهمي بود كه در اين بيانيه به آن اشاره شد.

 در اين بخش هيأت داوران با حضور چيستا يثربي، رضي هيرمندي و شهرام اقبال‌زاده، كتاب "شما كه غريبه نيستيد" هوشنگ مرادي كرماني را به‌دليل تلفيق استادانه‌ي حديث نفس يا خودزندگي‌نامه با رمان، تسلسل داستاني رويدادها، بيان روايي متناسب با هر مرحله از رشد راوي و آفرينش خلاقانه‌ي رمان "رشد و كمال" به‌طور كلي و رمان "رشد هنرمند" به‌طور ويژه با زباني گيرا همراه با لحن صميمانه و پرهيز از قلنبه‌گويي، طرح جسورانه‌ي تلخ‌ترين زواياي پنهان و خصوصي زندگي فردي و خانوادگي به‌دور از پرده‌پوشي مرسوم همراه با جزيي‌نگري، طرح موضوع‌ فقر و تنگدستي به دور از احساساتي‌گري و رمانتيسم شعارزده و كليشه‌يي، بيان جذاب زندگي فرهنگي - اجتماعي مردم يك منطقه از ايران و برجسته كردن جلوه‌هايي زيبا از فرهنگ عامه و ويژگي‌هاي بومي و ملي رمان، برگزيده معرفي كرد.

"پارسيان و من – رستاخيز فرا مي‌رسد" آرمان آرين نيز به‌خاطر توفيق در خلق خواننده‌ي نهفته‌ي نوجوان و ترغيب خوانندگان نوجوان به مطالعه با بيان روايي پركشش، تلفيق هنري انواع ادبي حماسي، اسطوره‌يي و حادثه‌يي و تاريخي در قالب فانتزي زمان و آميزش خلاقانه واقعيت امروزي با تخيل هنري و تفكر تاريخي و بازآفريني قصه‌هاي ملي، به‌همراه "كاش يكي قصه‌اش را مي‌گفت" شكوه قاسم‌نيا به‌دليل بيان روايي صميمي و زبان يكدست، و ديالوگ‌هاي دقيق در خدمت بازنمايي رويدادها و پردازش شخصيت‌هاي داستان به‌صورت طبيعي و باورپذير و تبديل روايت به رمان چندصدايي،‌ تلفيق هنرمندانه‌ي مسائل معلوليت و كودكان استثنايي با مقوله‌ي عشق نوجوانان، طرح معضل آوارگي قومي، تقدير شدند.

در اين بخش "رؤياهاي جنوبي" احمد اكبرپور نيز از نظر هيأت داوران بزرگسالانه ارزيابي شد، و در نتيجه از چرخه داوري نهايي خارج شد.

شهرام اقبال‌زاده همچنين در سخناني گفت: اين‌كه به ترجمه حمله مي‌شود،‌ گاهي متاسفانه تحقير تاليف است. اتفاقا عرصه‌ي ادبيات و هنر و فرهنگ مثل اقتصاد نيست و در آن تعامل و ارتباط باعث خلاقيت مي‌شود. اين‌جا راه را بر ترجمه بستن كاملا غلط است. ما نويسندگان خودمان را بايد تشويق كنيم و دست تاليف را بگيريم،‌ همان‌طور كه نبايد ترجمه را سركوب كنيم.

سپس هوشنگ مرادي كرماني متن طنزي را درباره‌ي جايزه‌هاي ادبي خواند.

در ادامه، علي پازوكي - دبير هيأت داوران علم در حوزه‌ي محيط زيست - بيانيه‌ي اين بخش را كه داورانش را حسنعلي لقائي، هوشنگ ضيايي، محمدرضا داهي، بهرام معلمي و علي پازوكي تشكيل مي‌دادند، خواند.

ذر اين بخش، "تنوع حيات" ادوارد ويلسون با ترجمه‌ي عبدالحسين وهاب‌زاده برگزيده شناخته شد و "جغرافياي جانوري ايران" تاليف و ترجمه هنريك مجنونيان، بهرام كيابي و محمد دانش و كتاب "بازيافت مواد زايد جامد شهري" تاليف محمدعلي عبدلي به‌ترتيب دوم و سوم شدند.

البته در اين بخش اعلام شد كه كتاب‌هاي " انرژي، جامعه و محيط زيست" بهرام معلمي و "راهبردهاي مديرت محيط زيست" حسنعلي لقايي به‌دليل حضور مؤلفان‌شان در داوري، از گردونه‌ي ارزيابي كنار گذاشته شده‌اند.

عوارض برنزه کردن پوست:

عامل اصلي برنزه شدن پوست، اشعه ی ماوراي بنفش خورشيد (UV)است كه به 3جزء UVA، UVB و UVC تقسيم مي‌شود. اين اشعه با وجود فايده‌هايي مثل توليد ويتامينD در بدن مي ‌تواند بسيار مضر باشد.
در دستگاه‌هاي سولاريوم هم كه ادعا مي ‌كنند كم‌ خطرتر از تابش مستقيم آفتاب است، از اشعه ی ماوراي بنفش استفاده مي‌ شود. به خاطر مضر بودن اين اشعه و استفاده ی بي‌ رويه ی بعضي افراد از آن، سازمان بهداشت جهاني قوانيني براي كنترل اين پديده تعريف كرده و به چند گروه درباره ی برنزه كردن پوستشان هشدار داده است :
- يكي افرادي كه داراي پوست شماره ی 1 و 2 هستند، يعني كساني كه معمولا موهاي بور و چشم‌هاي روشن دارند و اشعه ی ماوراي بنفش، به پوست آنها بيشتر از بقيه آسيب مي ‌رساند.
- دومين گروه، افراد زير 18سال هستند كه نبايد از دستگاه‌هاي سولاريوم استفاده كنند يا حمام آفتاب بگيرند.
- همچنين كساني كه كك و مك و خال‌هاي زياد، زخم‌هاي پوستي یا سابقه ی آفتاب سوختگي در بچگي و در هر مرحله‌اي از زندگي ‌شان داشته‌اند.
- در ضمن افرادي كه داروي خاصي مصرف مي ‌كنند، بايد قبل از برنزه كردن با پزشك معالج‌شان مشورت كنند.
-سازمان بهداشت جهاني به خانم‌ها هم توصيه كرده كه موقع برنزه كردن از لوازم آرايشي استفاده نكنند، چون ممكن است اشعه ی ماوراي بنفش برايشان ايجاد حساسيت كند.

برنزه كردن چگونه مد شد؟
در گذشته رنگ پوست افراد، طبقه ی اجتماعي آنها را تعيين مي ‌كرد. سفيد پوست‌ها متعلق به طبقه ی بالاي اجتماع و سياه‌ پوست‌ها و رنگين‌ پوست‌ها جزء طبقه ی پايين و كارگر بودند. در يونان باستان و روم، زن‌ها براي اينكه سفيدتر و رنگ پريده‌تر به نظر برسند، صورتشان را با سرب رنگ مي ‌كردند، تا جايي كه حتي به اين خاطر مسموم مي ‌شدند!
سال 1930 مدهاي جديد به تدريج جاي خود را بين خانم‌ها باز كرد. خانم كوكوكانل (از طراحان مد) در حين سفر از پاريس به كن براي شركت در يك فستيوال مد، به ‌طور تصادفي زير آفتاب برنزه شد و به زودي همه جاي دنيا، طرفداران مد دنبال اين بودند كه برنزه شوند.
سال 1970 گروه‌هاي مختلف از هر رده ی سني، خودشان را زير آفتاب كباب مي ‌كردند، بدون اينكه بدانند برنزه شدن مي ‌تواند زمينه ‌ساز ابتلا به سرطان در 10 تا 20 سال بعدي عمرشان باشد.
سال 2005 ميزان سرطان پوست شديدا در حال افزايش است، ولي طرفداران خورشيد همچنان به برنزه كردن خود مشغول‌اند! لايه ی اوزن در سرتاسر كره ی زمين نازك ‌تر شده است و حفره‌هاي موجود در آن، كه تهديدي براي پوست به شمار مي ‌روند، همچنان در حال افزايش هستند.
هر كسی مختار است که با دانستن عواقب هر كاري، آن را انجام دهد، اما افرادي كه علاقه ‌مند به برنزه كردن هستند، باید بدانند كه در سال‌هاي آينده، حتي اگر به سرطان پوست دچار نشوند، نسبت به هم‌سن و سال هایشان پوست پيرتر و شكسته ‌تري خواهند داشت.
برنزه نكنيد
كساني كه شيفته ی برنزه شدن هستند، مثل سيگاري‌ها، هرچه از مضرات اشعه ی ماوراي بنفش بشنوند و بخوانند، باور نمي ‌كنند يا اگر هم باورشان شود، آن روز را دورتر از آن مي ‌بينند كه بخواهند از ترسش پا روي دلشان بگذارند و قيد تيره كردن پوستشان را بزنند.
اما پزشكان راجع به عوارض اشعه ی ماوراي بنفش خورشيد، با اطمينان‌تر از مضرات سيگار كشيدن حرف مي ‌زنند. با دكتر هوشنگ احساني-متخصص بيماري‌هاي پوست و مو- در اين‌باره گفت‌وگو كرده‌ايم.

اما تأثير UVB ديرتر مشخص مي‌ شود، اگر ميزان اشعه زياد باشد، UVB  تأثير اين اشعه و دوامش هم بيشتر است و از همين مكانيزم است كه در سالن‌هاي سولاريوم براي تحريك رنگدانه‌هاي پوست استفاده مي ‌شود.
آیا مي ‌توان گفت چند بار استفاده از سولاريوم يا حمام آفتاب، مي ‌تواند منجر به اين عوارض شود؟
قدر مسلم با يكي دو بار برنزه كردن، عوارض شديدي ايجاد نمي ‌شود. اما اگر اين كار در درازمدت ادامه پيدا كند و دفعات تكرار تماس با UV زياد شود، اثر تجمع رنگدانه‌ها باعث ايجاد سرطان پوست و قبل از سرطان، باعث از بين رفتن قوام پوست مي‌ شود. در نتيجه پوست فرد، لطافت خودش را از دست مي ‌دهد.
آیا مي ‌شود به افرادي كه قصد برنزه كردن دارند توصيه كرد اين كار را انجام ندهند؟
به دفعات محدود ضرر ندارد. اما كسي كه اين كار را انجام مي ‌دهد، قطعا اين رنگ را براي پوستش مي ‌‌پسندد و دوست دارد که باز هم تكرارش كند و همين تكرار است كه مشكل ايجاد مي‌ كند. هر كسی مختار است با دانستن عواقب هر كاري، آن را انجام دهد، اما افرادي كه علاقه ‌مند به برنزه كردن هستند، باید بدانند كه در سال‌هاي آينده – حتي اگر به سرطان پوست دچار نشوند – نسبت به هم‌سن و سال هایشان پوست پيرتر و شكسته ‌تري خواهند داشت.


نویسنده : نیش قلم - ساعت ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ آذر ۱۳۸٦
قطرات جوهر شما ()    |   لینک ثابت    |  


یه سلام به پرنده های پاییز ! به برگهایی که زرد شدن و شاخه هایی که برای جوانه های آینده مهیا می شن. سلام به همه این جنب و جوش هایی که ما فقط چند تا از اونا رو درک می کنیم و بیشترشونو نمی بینیم . این پاییز برگریز که داره میگه بهار در راهه شاید چند ماه دیگه...

پاییزی که مژده بهار رو داره اما قبلش باید سپیدی ها رو باور کنیم. سپیدی هایی که مثل ابرن . مثل رویا اما سرد. آمادگی شو دارین؟ کم کم داره میاد. فقط چند روز دیگه...

چند روز دیگه مونده تا اون روزا که ما بشینیم کنار پنجره و گلوله های پنبه ای سرد که با هزار ناز و راز روی زمین می ریزن رو تماشا کنیم و از خدا ممنون بشیم واسه همه این قشنگیا و البته اون شومینه که نمی ذاره سرمای این رویای یخی ما رو با خودش همراه کنه. سپیدی هایی که همه جا رو در بر می گیرن حتی خاطرات تابستون و بهار ما. خاطرات گرم زیر درختای زرد آلو و هلو و حالا اون درختا دارن میرن که لباس عروس بپوشن و سپید سپید بشن...به همین سادگی. به همین سادگی روی گذران تلخ و شیرین درخت رو با سپیدی می پوشونن و می گن:همه چیز رو فراموش کن اونم با پاکی ها و تصفیه شو و آماده شو برای آینده که بی درنگ میاد... بدی ها رو خط بزن و نگاشون نکن. اون دقایقی که سیاهت میکنن رو بنداز توی سطل زباله خاطرات! دارم به این فکر می کنم که طبیعت تموم کاراش درسته. پاکه و صبور و از زشتی بیزار.

می بینین؟همه چیز چقدر بی سر و صدا داره اتفاق می افته. مثل یه اجتماع بزرگ ولی بی هیاهو که بیشتر دوست داره در عمل ثابت بشه تا حرف. اون شکوفه که قراره بیاد و آسمون آبش بده و روی درخت کهنه و پیر و قدیمی تبدیل به میوه  آبدار و جوون بشه و انگار دل درخت و بدست میاره که اینهمه سختی که کشیدی حاصلش من بودم... چه حاصل شیرین و لذتبخشی. چه حاصلی ازین خوشتر؟! من میگم اولین فصل خدا زمستونه.چون شاخه هارو آماده می کنه. راستی خدا توی چه فصلی جهان رو آفرید؟! هیچ فکر کردی اول برگا چه رنگی بودن؟! خلاصه نوبت عروسیه طبیعته حالا دیگه فقط کلاغا می تونن بزنن و برقصن. آره همه اون برگا دوباره سبز میشن و شکوفه ها روی سر درخت می بارن و می گن که این تاج قشنگ واسه تو... دیدی؟ شنیدی؟گوش کن حتما صدای طبیعت و می شنوی.فقط گوش کن... 

 


نویسنده : نیش قلم - ساعت ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸٦
قطرات جوهر شما ()    |   لینک ثابت    |  


دلم خون شد ازین افسرده پاییز

ازین افسرده پاییز غم انگیز...

نهیب تند بادی وحشت انگیز

رسد همراه بارانی بلا خیز

به سختی می خروشم:((های باران!

چه می خواهی ز ما بی برگ و باران؟

برهنه بی پناهان را نظر کن

در این وادی قدم آهسته تر کن

شد این ویرانه ویران تر چه حاصل؟

پریشان شد پریشان تر چه حاصل؟

تو که جان می دهی بر دانه در خاک

غبار از چهر گلها می کنی پاک

غم دل های مارا شستشو کن

برای ما سعادت آرزو کن))

این همه برگ به ما می خوان چیزی رو بفهمونن و اون تولد و مرگه و باز مرگه و تولد.یه چرخه ساده اما در عین حال پیچیده. یه سهل ممتنع.این زمان که هرگز خسته نمیشه و تکرار در تکرار هر طور هست خودشو می کشونه.

شاید رمز زیباییها در همین تکرارها باشد...

من یا تو برای زمان چه فرق میکنه؟همه رفتنیم ...

ما لعبتکانیم و فلک لعبت باز

از روی حقیقتی نه از روی مجاز

یک چند در این بساط بازی کردیم

رفتیم به صندوق عدم یک یک باز

(خیام)


نویسنده : نیش قلم - ساعت ۱:۱٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٢ آذر ۱۳۸٦
قطرات جوهر شما ()    |   لینک ثابت    |